UWAGA! Ten serwis używa cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki  

Pogotowie Dziennikarskie SDP

zaloguj się:
zarejestruj się

​Pomoc firmom w trudnościach

Logo PARP

Konrad Abramowicz

05.12.2017, 13:17
Niewypłacalność przedsiębiorstw stanowi istotny problem we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Każdego roku ponad 200 tysięcy przedsiębiorstw staje w obliczu bankructwa. W wyniku tego zjawiska pracę traci ok. 1,7 mln osób. Wiele z tych firm można by uratować, gdyby w porę zauważyły swoje problemy i podjęły działania, by je rozwiązać. Komisja Europejska w dokumencie Small Business Act (SBA) skierowała do państw członkowskich oczekiwanie podjęcia odpowiednich kroków, które poprawią sytuację małych i średnich przedsiębiorstw między innymi poprzez umożliwienie diagnozowania stanu firmy tak, aby na jak najwcześniejszym etapie dostrzec sygnały nadciągających trudności i w porę podjąć odpowiednie działania, a przedsiębiorcom, którzy będą musieli zamknąć działalność, umożliwić jak najszybszy ponowny start. Polska odnosząc się do tego zalecenia przyjęła Politykę Nowej Szansy, która została zatwierdzona uchwałą Rady Ministrów w 2014 roku.
 
Odpowiedź na problem: program Early Warning
 
Pierwszym państwem, które podjęło kompleksowe działania wspierające przedsiębiorców w trudnościach, była Dania, gdzie od ponad 10 lat realizowany jest projekt Early Warning (EW). Okazał się on dużym sukcesem - zbudowano sieć ponad 100 mentorów, którzy pro bono pracują z przedsiębiorcami, wspierając ich w procesie zmiany. Przedsiębiorstwa objęte wsparciem EW zachowały średnio 72% swoich przychodów i 72% zatrudnienia, podczas gdy dla firm niekorzystających z pomocy oferowanej przez EW wskaźniki te wynosiły odpowiednio 64% i 57%. Firmy, które ostatecznie musiały zostać zamknięte, dzięki wsparciu profesjonalnych doradców restrukturyzacyjnych kończyły swoją działalność z zadłużeniem wobec organów podatkowych niższym o ok. 20 000 EUR niż firmy, których bankructwo przebiegało bez wsparcia specjalistów.
Na bazie doświadczeń duńskich opracowany został międzynarodowy partnerski projekt Early Warning Europe, który wygrał konkurs, rozpisany przez EASME (Executive Agency for SME). Projekt finansowany jest ze środków UE w ramach programu COSME (Europe’s programme for small and medium-sized enterprises). Liderem projektu jest partner duński.
Projekt Early Warning Poland realizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundację Firmy Rodzinne. Obie organizacje ściśle ze sobą współpracują przez cały okres trwania projektu.
PARP odpowiada za pracę konsultantów oraz współpracuje z doradcami restrukturyzacyjnymi. Zadaniem FFR jest zorganizowanie sieci mentorów oraz stworzenie im jak najlepszych warunków działania, między innymi poprzez organizowanie szkoleń i wymiany doświadczeń.
PARP posiada doświadczenie w diagnozowaniu stanu firm i przewidywaniu upadłości zdobyte podczas realizowanego w latach 2010-2015 projektu System wczesnego ostrzegania. Fundacja Firmy Rodzinne od lat organizuje spotkania mentoringowe oraz buduje sieci wspierających się przedsiębiorców.
W ramach projektu Early Warning Europe opracowany zostanie system wsparcia przedsiębiorstw w trudnościach. System ten zostanie przetestowany w czterech krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Oprócz Polski do projektu zostały zaproszone Grecja, Włochy i Hiszpania. W każdym z tych państw proponowane działania będą dostosowane do specyfiki danego kraju, w tym uwzględniać będą panujący system prawny i uwarunkowania kulturowe.
Do projektu Early Warning Poland może zgłosić się każdy przedsiębiorca, który zauważył pierwsze oznaki potencjalnego kryzysu.
W ramach projektu tworzona jest sieć konsultantów regionalnych i mentorów. Konsultanci  odpowiedzialni są za przeprowadzenie wstępnej diagnozy firmy i skierowanie przedsiębiorcy do dalszej pracy z mentorem lub, w trudniejszych sytuacjach, do doradcy restrukturyzacyjnego.
Rolę mentora pełnią doświadczeni przedsiębiorcy, którzy sami w przeszłości przeżywali trudności, prowadząc własne firmy, i którzy są skłonni, pro publico bono, podzielić się swoimi doświadczeniami. Mentor jest dla przedsiębiorcy wsparciem w przezwyciężaniu kryzysu i wypracowywaniu strategii naprawczej, motywuje przedsiębiorcę do działania i towarzyszy mu w zmianie.
Korzyści dla przedsiębiorcy
  • Bezinteresowne wsparcie doświadczonych przedsiębiorców
  • Konsultacje z psychologiem, finansistą, prawnikiem oraz wieloma innymi zaangażowanymi specjalistami chcącymi dzielić się swoją wiedzą
  • Dyskretna relacja z konsultantem i mentorem, który przeprowadza przez proces zmian
  • Zdiagnozowanie sytuacji w firmie i wspólne wypracowanie nowego planu dla przedsiębiorstwa
  • Nowy impuls do działania
Opracowanie skutecznych mechanizmów wczesnego ostrzegania w krajach pilotażowych zaplanowane jest na lata 2017-2019. Na tym jednak wsparcie się nie zakończy. Przewidziana jest bowiem tzw. druga fala, która swoim zasięgiem obejmie co najmniej pięć innych krajów. Ostatecznym celem projektu EW jest objęcie jego działaniem wszystkich krajów Unii Europejskiej. Kontynuacja projektu Early Warning będzie realizowana w ramach PO WER (od 2019 r.). Dodatkowo w 2019 roku PARP zamierza uruchomić dodatkowe wsparcie dla osób, które zawiesiły lub zlikwidowały swoją działalność gospodarczą w wyniku porażki biznesowej, jednocześnie wyrażają chęć ponownego podjęcia działalności. Wsparcie ma obejmować pomoc psychologiczną, prawną oraz mentoring prowadzony przez przedsiębiorców, którzy w przeszłości przechodzili podobne trudności i potrafili znaleźć sposób na osiągnięcie sukcesu biznesowego.
 

Partnerem cyklu tekstów o przedsiębiorczości jest PARP http://www.parp.gov.pl/
 
Redakcja: Administracja
Konrad Abramowicz

Komentarze:

~sdfsd thumbnail
~sdfsd 18.01.2018, 08:34
~Dofollow blogs thumbnail
~Dofollow blogs 12.01.2018, 11:53

Very nice post and incredible one do also check my post this is related to list of dofollow blog commments.

Dofollow blog comment sites list

~Anna thumbnail
~Anna 12.01.2018, 09:31

This is so irritating. I can find anything on this website. No fan-club registration info anywhere.
Do router login

~roll the ball thumbnail
~roll the ball 09.01.2018, 03:45

Thank you for sharing this is awesome blog thanks a lot for giving me this great opportunity to write on this.please visit our website I assure you that it will be very useful for you.
- roll the ball
- impossible game

~Abcya thumbnail
~Abcya 04.01.2018, 10:52

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. I really enjoyed reading this post. big fan, thank you!
bloxorz

~certvalue thumbnail
~certvalue 04.01.2018, 09:36

hello really nice post thank for sharing
ISO Certification process in Dubai

~guaganteng thumbnail
~مرمریت thumbnail
~obat kuat thumbnail
~certvalue143 thumbnail
~certvalue143 27.12.2017, 06:38

Hi.. the information is very good and interesting and i really loved reading this, please keep updating it! thank you
ISO 9001 in Mumbai

~Jack thumbnail
~Jack 26.12.2017, 08:52

This is truly a decent and instructive, containing all data furthermore greatly affects the new innovation* gmail sign up

~Run 3 thumbnail
~Run 3 18.12.2017, 09:50

Obie organizacje ściśle ze sobą współpracują przez cały okres trwania projektu. run 3 online.

~happy thumbnail
~happy 18.12.2017, 09:49

Firmy, które ostatecznie musiały zostać zamknięte, dzięki wsparciu profesjonalnych doradców restrukturyzacyjnych kończyły swoją działalność z zadłużeniem wobec organów podatkowych niższym o ok. 20 000 EUR niż firmy, których bankructwo przebiegało bez wsparcia specjalistów.
happy wheels

~flip diving thumbnail
~flip diving 18.12.2017, 09:29

Your site has a lot of useful information for myself. I visit regularly. Hope to have more quality items.
flip diving

~Emma Watson thumbnail
~Emma Watson 14.12.2017, 14:06

Designing a good logo often requires involvement from a marketing team teaming with the graphic design studio
Logo Design

~Sana thumbnail
~Sana 14.12.2017, 14:05

Nice
nice web Nice

[url=http://www.website.com]website[/url]

~خرید سنگ  thumbnail
~خرید سنگ 13.12.2017, 18:23

href="https://digisang.com/Articles/Detail.aspx?id=1272" rel="nofollow"> شستشوی نما ساختمان
مرمر نمای رومی سنگ مصنوعی گرانیت رزین کاری سنگ پله نمایشگاه سنگ

sindhu duvvuru 13.12.2017, 12:39

I like the way you have explained.
[url=http://www.veave.in/iso-certification-in-abudhabi.html]iso certification in abudhabi[/url]

sindhu duvvuru 13.12.2017, 12:38

I like the way you have explained.

iso certification in abudhabi

~دیجی سنگ thumbnail
Pogotowie Dziennikarskie

Rozprawy sądowe

CMWP SDP interweniuje

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP jest zaniepokojone prywatnym aktem oskarżenia spółki Qumak przeciwko red. Jarosławowi Jakimczykowi.

Dlaczego skazano dziennikarza

Poniżej przedstawiamy pełny wyrok wraz z usazadnieniem dotyczącym głośnej prowokacji dziennikarskiej Endy'ego Gęsiny Torresa.