UWAGA! Ten serwis używa cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki  

Pogotowie Dziennikarskie SDP

zaloguj się:
zarejestruj się

Kto następny?

Prezydent Tarnowa

Marek Ciesielczyk

Marek Ciesielczyk | 01.10.2013, 22:15
Po aresztowaniu prezydenta Tarnowa Ryszarda Ś., podejrzanego o korupcję.
 
Gdy w piątek, 27 września w drodze do pracy aresztowany został przez ABW prezydent Tarnowa Ryszard Ś., któremu prokuratura zarzuciła przyjęcie łapówki w zamian za „pomoc” dla jednej z firm budowlanych w wygraniu przetargu na budowę łącznika drogowego z nową autostradą, część jego zwolenników, a nawet mediów wyraziła swe wielkie zdziwienie, wprost niedowierzanie, jak „taki” człowiek i „tak dobry prezydent” może być oskarżony o korupcję? Tymczasem prawda o Ryszardzie Ś. jest taka, iż ze zdziwieniem należy przyjąć właśnie to niedowierzanie.
 
  
Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi
 
Chyba tylko w języku polskim funkcjonuje powiedzenie „Polak przed szkodą i po szkodzie głupi”. Sztandarowym przykładem jest tu popularność Jerzego Buzka. Jako ubezwłasnowolniony przez Krzaklewskiego profesor-premier doprowadził swoimi rządami  do chaosu w Polsce i tym samym do upadku AWS, a następnie, nieco później – mimo swych fatalnych rządów - uzyskał w wyborach do Parlamentu Europejskiego najlepszy w Polsce wynik. Tego typu zjawisko nazywam „cholesterolem historycznym”. Polacy błyskawicznie zapominają, że jakiś polityk to nieudacznik i ponownie obdarzają go swym zaufaniem.
 
Siedem lat rządów Ryszarda Ś. w małopolskim Tarnowie pokazały, iż nie jest to bynajmniej człowiek kryształowo czysty (by użyć eufemizmu) i że był prezydentem nieudolnym, nie zasługującym na poparcie. Jeszcze niedawno, tarnowianie wstydzić się musieli za kolejne afery i skandale, których autorem lub współautorem był właśnie Ryszard Ś. (o tym będzie mowa w następnej części artykułu), a teraz część z nich daje sobie wmówić, że był to wspaniały włodarz miasta, a aresztowanie to pomyłka lub prowokacja…
 
Są też tacy, którzy twierdzą, że to niemożliwe, by tak zamożny człowiek (były prezes tarnowskich „Azotów” i od 7 lat prezydent miasta, zarabiający miesięcznie kilkanaście tysięcy złotych) przyjął tak małą łapówkę, jak 50 tysięcy złotych. Zapominają jednak, iż (na razie) prokuratura postawiła tylko taki zarzut, gdyż – jak widać – tylko to może udowodnić. Jeśli ABW i prokuratura twierdzą, iż mają dowody na przyjęcie łapówki w wysokości „tylko” 50 tysięcy złotych jesienią 2010 roku, to przecież nie można wykluczyć, że wcześniej czy później Ryszard Ś. przyjmował także inne, wyższe łapówki. Al Capone został zatrzymany i skazany nie za morderstwa, których na pewno się dopuszczał, ale za relatywnie błahe przestępstwa podatkowe, bo tylko takie można mu było wówczas udowodnić.
 
 
Platformowa moralność Kalego
 
Siedem lat temu, rzeczywiście wydawało się, że Ryszard Ś. będzie najlepszym prezydentem Tarnowa po 1990 roku. Był to bowiem pierwszy inteligentny prezydent tego ponad 100-tysięcznego miasta w Małopolsce wschodniej. Jak się jednak okazało (nie po raz pierwszy),  wysoki iloraz inteligencji to jedynie warunek konieczny, a nie wystarczający bycia dobrym samorządowcem. Już po pierwszych dwóch latach panowania Ryszarda Ś. okazało się, że jego brak zdecydowania, by nie rzec odwagi, brak pomysłowości, nadmierne uleganie partnerowi koalicyjnemu – Platformie Obywatelskiej czy też otaczanie się ludźmi mało sprawnymi intelektualnie, sprawiły, iż Tarnów tkwił w marazmie (podobnie zresztą jak za panowania poprzedników Ryszarda Ś.) – patrz artykuł na temat pierwszych dwóch lat prezydentury Ryszarda Ś.:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/prezydent-scigala-tarnowski-storczyk.html
 
Dlatego zupełnie niezrozumiałe było jego łatwe zwycięstwo w kolejnych wyborach prezydenckich w 2010 roku (wygrał już w pierwszej turze). Inna sprawa, że kontrkandydaci byli jeszcze gorsi (np. jąkająca się przed kamerą kandydatka PiS Anna Czech). Na marginesie wypada tutaj dodać, iż prokuratura zarzuca Ryszardowi Ś. przyjęcie łapówki w czasie kampanii wyborczej, właśnie jesienią 2010 roku!
 
Jeden z członków proprezydenckiego ugrupowania nazwanego (jak na ironię) „Tarnowianie”, radny Mazur, po aresztowaniu Ryszarda Ś. stwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że pobyt prezydenta za kratkami tarnowianie powinni traktować jako urlop wypoczynkowy czy coś w tym rodzaju, gdyż trudno uwierzyć w jego winę. Szef tegoż ugrupowania w Radzie Miejskiej, - dodać trzeba - radca prawny - Jerzy Hebda powiedział z kolei: „Uważam, że cala ta historia jest mocno niewiarygodna. Sprawa może mieć charakter zwykłego pomówienia”.
 
Ciekawe, że dziś ludzie z PO (np. tarnowska posłanka Urszula Augustyn)  lub sympatyzujący z Platformą Obywatelską wątpią w racje, jakimi kierowała się ABW, prokuratura oraz sąd (krakowski, nie tarnowski!), które zdecydowały się najpierw na zatrzymanie Ryszarda Ś., postawienie mu konkretnych zarzutów, a następnie 3-miesięczny areszt tymczasowy, który ma zapobiec ewentualnemu matactwu. Przecież w innych przypadkach środowisko PO zasłania własną piersią prokuraturę czy sądy, gdy te decydują się na zatrzymanie lub skazanie ludzi nie związanych z tą właśnie partią.    
 
Twórca „Tarnowskiej Republiki Kolesiów”
 
Prawdopodobnie po 7 latach rządów Ryszard Ś. popadł w rutynę, gubiła go pewność siebie i narcyzm. Podobno sam prasował skarpetki, by dobrze wypadać przed kamerą (sic!).  Podejmowane decyzje kompromitowały nie tyle prezydenta, co jego inteligencję, morale, poczucie sprawiedliwości czy odpowiedzialności za losy miasta. To, że Ryszard Ś. popełniał coraz więcej błędów, a jego arogancja przyćmiewała inne jego cechy, tłumaczy się także i tym, iż w mieście od lat nie funkcjonuje faktyczna opozycja, a ta nominalna jest mało zdecydowana, niesprawna organizacyjnie i przegrywająca na własne życzenie – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/dlaczego-juz-od-lat-pis-przegrywa-kazde-wybory-w-tarnowie.html
 
Prysnął mit Ryszarda Ś. jako dobrego prezydenta, gdy opublikowana została lista rankingowa, obrazująca skuteczność władz gmin małopolskich w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Tarnów znalazł się dopiero na 70. miejscu – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/tarnow-dopiero-na-70-miejscu-w-malopolsce-w-rankingu-obrazujacym-skutecznosc-wladz.html
 
Prezydenta pogrążyła także fatalna polityka personalna, np. kompromitujący go sposób organizowania konkursów na ważne stanowiska w mieście – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/scigalowa-machina-konkursowa-zaczyna-zgrzytac.html
 
Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Grzegorz Światłowski z Platformy Obywatelskiej, popierającej prezydenta, ostatnio bezrobotny, dostał pracę  w Tarnowskim Klasterze Przemysłowym, spółce kontrolowanej przez miasto, co zostało odebrane przez mieszkańców Tarnowa jako forma nepotyzmu politycznego. Światłowski jako szef Rady Miejskiej, kontrolować miał prezydenta, a prezydent z kolei nadzorować miał Klaster, w którym zatrudniono przewodniczącego rady, co wprawiło w zdumienie tarnowian.
 
Za prezydentury Ryszarda Ś. zaczęła w Tarnowie funkcjonować ciekawa zasada, gdy ktoś z tzw. „układu” tracił gdzieś pracę, mógł liczyć na pomocną dłoń prezydenta Ryszarda Ś. Swego czasu szefem wspomnianego Tarnowskiego Klastera Przemysłowego został znajomy prezydenta Zbigniew Proć, po tym jak stracił pracę w Alior Banku.  „Ryszard Ś. i Zbigniew Proć znają się od wielu lat, a ten ostatni właśnie poszukiwał pracy, więc otrzymał pomoc - zauważa anonimowo jeden z naszych rozmówców”, jak pisały tarnowskie media. Zbigniew Proć musiał zrezygnować ze stanowiska dyrektora oddziału tego banku po ujawnieniu kradzieży ponad 2 mln zł z kont klientów, dokonanej przez jednego z pracowników banku. Wówczas pracę pomógł mu znaleźć Ryszard Ś. Proć nie mógł już dłużej po w/w aferze pracować jako szef banku, ale mógł pracować jako szef ważnej instytucji związanej ściśle z miastem!
 
Gdy inspektor Zbigniew Ostrowski przestał być komendantem tarnowskiej policji, pomocną dłoń wyciągnął do niego znowu prezydent Ryszard Ś. i policjant Ostrowski rozpoczął pracę w Urzędzie Miasta Tarnowa. Zajmuje się podobno „szeroko rozumianym bezpieczeństwem, sprawami społecznymi i współpracą z samorządami regionu tarnowskiego” (sic!). Teraz, po aresztowaniu Ryszarda Ś. krążą różne teorie na temat zatrudnienia byłego komendanta przez prezydenta Tarnowa. Szefowi proprezydenckiego ugrupowania „Tarnowianie” Bogusławowi Plackowi (emerytowanemu wojskowemu) Ryszard Ś. powierzył kierowanie nowo utworzonym Przedsiębiorstwem usług Komunalnych – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/tarnowska-republika-kolesiow.html
 
Swego czasu dotacje z kasy miasta otrzymało w/w stowarzyszenie proprezydenckie „Tarnowianie”, co zostało skrytykowane m.in. przez Fundację Batorego (dotacji takiej odmówiono np. opozycyjnemu wobec prezydenta stowarzyszeniu „Uczciwość”). Później prezydent dotował z budżetu miasta inne stowarzyszenie, do którego sam należał „Wataha”. Niesmak wywołało także przyznanie nagrody miejskiej córce prezydenta w 2009 roku.
 
Ryszard Ś. - także przed aresztowaniem - nie był więc człowiekiem kryształowo czystym – jak wmawiają nam teraz niektóre media czy też jego zwolennicy.
 
Ryszardzie, Ryszardzie, czy Ty ludzi masz w pogardzie…
 
Prezydent Tarnowa skompromitował się w oczach mieszkańców Tarnowa, zwłaszcza tych mniej zamożnych, akceptując pierwotnie dwukrotnie wyższe niż dotychczas ceny wywozu odpadów dla rodzin wielodzietnych, co wywołało liczne protesty. Jeszcze raz okazał się złym gospodarzem, ignorującym trudne położenie finansowe rodzin tarnowskich, wprowadzając w życie chaotyczne, nieracjonalne przepisy odbioru odpadów i uiszczania opłat – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/list-otwarty-emrytki-do-premiera-donalda-tuska.html
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/czy-radni-tarnowscy-zatrudniaja-w-domu-sluzacych.html
 
Jesienią 2012 roku prezydent Ryszard Ś. pokazał swą arogancję wobec mieszkańców Tarnowa oraz niekompetencję w dziedzinie ochrony zdrowia. Obecni wówczas na sesji Rady Miejskiej w Tarnowie mieszkańcy wznosili okrzyki: „Zdrajcy!", „Sługusy Ścigały!", na transparentach widniały napisy w stylu: „Ryszardzie, Ryszardzie, czy ty masz ludzi w pogardzie" - patrz nasze artykuły:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/ryszardzie-ryszardzie-czy-ty-ludzi-masz-w-pogardzie.html
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/prezydent-tarnowa-ryszard-scigala-i-jego-radni-uciekaja-z-podwinietym-ogonem.html
 
Kolejną grupą społeczną, która swe niezadowolenie z rządów w Tarnowie wyraziła poprzez demonstrację na sali obrad Rady Miejskiej, byli kibice tarnowscy – patrz artykuł oraz relacja filmowa z okupacji Sali Lustrzanej przez kibiców:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/kibice-zajmuja-sale-obrad-rady-miejskiej-a-sesja-to-jeden-wielki-protest-przeciw-wladzom-miasta.html
 
Ryszard Ś. tolerował antydemokratyczne praktyki obecne w tarnowskim samorządzie, które kompromitowały nie tylko kolegę prezydenta - Przewodniczącego Rady Miejskiej, Grzegorza Światłowskiego (PO), ale całe miasto. Tolerował kneblowanie ust mieszkańcom Tarnowa przez swego politycznego sojusznika, Światłowskiego oraz pozbawianie możliwości prezentowania krytki władz miasta na bilbordach na ulicach Tarnowa – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/bialorus-samorzadowa-w-tarnowie.html
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/przewodniczacy-rady-miasta-swiatlowski-knebluje-usta-mieszkancom-tarnowa-na-sesji.html
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/jak-wladze-tarnowa-eliminuja-z-rynku-prawdziwe-informacje-na-swoj-temat.html
 
Na łamach portalu „Prawdę mówiąc” ukazał się krytyczny artykuł także na temat organizacji tarnowskiej pomocy społecznej – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/jak-wyglada-pomoc-spoleczna-w-tarnowie.html
 
Wprowadzona w Tarnowie tzw. „Karta Tarnowskiej Rodziny”, reklamowana za pieniądze tarnowskich podatników na bilbordach na ulicach Tarnowa, okazała się w praktyce fikcją. Rodziny wielodzietne po raz kolejny zostały „zrobione w konia” – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/karta-tarnowskiej-rodziny-czy-pic-na-wode-fotomontaz.html
 
Pechowe i w pewnym sensie prorocze było dla prezydenta Ryszarda Ś. „Trzynaste Forum Gospodarcze” w Tarnowie, gdzie usiadł (albo został celowo posadzony?) w pierwszym rzędzie obok Józefa Sztorca, b. senatora z PSL-u, który został „w 2010 skazany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie na karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na pięcioletni okres próby oraz 800 tys. zł grzywny za udział w praniu brudnych pieniędzy” – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/trzynaste-forum-gospodarcze-nie-mialo-nic-do-zaoferowania-powiatowi-dabrowskiemu.html
 
Czy sprawie Ryszarda Ś. ukręci się łeb?
 
Tarnowskie stowarzyszenie UCZCIWOŚĆ zaproponowało zorganizowanie referendum w sprawie odwołania Ryszarda Ś. ze stanowiska Prezydenta Tarnowa już ponad dwa tygodnie przed jego aresztowaniem. Gdy Ryszard Ś. znalazł się za kratkami taką samą propozycję przedstawiła część opozycji w Radzie Miejskiej (np. Solidarna Polska), jednak szybko się z tego wycofała. Podobnie PiS zdaje się akceptować sytuację, iż prezydentem miasta będzie człowiek przetrzymywany w areszcie.
 
Już teraz mieszkańcy Tarnowa mówią, że cała sprawa zakończy się tak, jak w przypadku posła z PSL Andrzeja Sztorca (brata w/w Józefa). Najpierw wyrok skazujący, później uniewinniający, potem przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia, a następnie przedawnienie, jak to w Polsce bywa w przypadku prominentów. Może jednak będzie inaczej i tym razem sprawiedliwość zatriumfuje?
 
Dodać wypada w tym miejscu, iż swym nieodpowiedzialnym postępowaniem, które dało ABW i prokuraturze powody do zatrzymania prezydenta Tarnowa i postawienia konkretnych zarzutów korupcyjnych, a sądowi – do przedłużenia aresztu (na razie) do 3 miesięcy, Ryszard Ś.  największą krzywdę wyrządził nie miastu, nie samemu sobie, ale żonie i córkom, którym – po ludzku po prostu należy współczuć w tej chwili.
 
P.S.
Tak się przypadkowo złożyło, iż właśnie dzisiaj (1 października) o godzinie 10:00 miał nas przyjąć aresztowany kilka dni temu Prezydent Tarnowa w sprawie absurdalnych regulacji śmieciowych, jakie obowiązują w Tarnowie oraz stosowania cenzury miejskiej na ulicach Tarnowa. Do spotkania nie doszło, choć wyraziliśmy chęć przeprowadzenia rozmowy z Ryszardem Ś. także w celi aresztu śledczego w Krakowie przy ulicy Montelupich numer 7. Niestety w Urzędzie Miasta nikt nie znał numeru celi, w której przebywa prezydent (sic!). 

Przedruk z miesięcznika i portalu internetowego www.prawdemowiac.pl

 
 
Redakcja: Administracja
Marek Ciesielczyk

Komentarze:

~Alisha thumbnail
~Alisha 10.02.2018, 07:48

I like this post so much because all the details are brilliant and very interesting in this post. Escorts Agency in Janakpuri

~Davidedich thumbnail
~Davidedich 29.01.2018, 03:52

where can i get viagra in singapore
viagra over the counter
compare price viagra
viagra without a doctor prescription
sildenafil citrate price
sildenafil citrate 100 mg pills
satirewire viagra spill
sildenafil
viagra sales pitch

~Davidedich thumbnail
~Davidedich 28.01.2018, 14:37

viagra for sale in new zealand
viagra no prescription
taking 2 viagra pills
viagra without doctor
outdated viagra pills
sildenafil citrate
buying viagra in australia
sildenafil
viagra for sale atlanta

~DarinCag thumbnail
~DarinCag 28.01.2018, 03:00

cheap prescription viagra online
viagra without doctor
buy viagra forum
viagra without a doctor prescription
where to buy sildenafil online
sildenafil citrate 100 mg pills
nombre generico del viagra femenino
sildenafil
can you buy viagra over the counter yahoo

~DonaldDiz thumbnail
~DonaldDiz 27.01.2018, 13:57

how to buy cialis online
cialis coupon
can you really buy cialis online
cialis coupons 2018
buy cialis toronto
cialis without a doctor prescription
buy cheap cialis in australia
cialis without a doctor prescription
cialis a prix discount

~Brianaddes thumbnail
~Brianaddes 27.01.2018, 02:56

cheap kamagra cialis
cialis coupons
cialis pills from india
cialis coupon
buy cialis canada pharmacy
cialis without a doctor's prescription
buy cheap cialis in australia
cialis without a doctor prescription
buy cialis for cheap from us pharmacy

~KeithSkyNc thumbnail
~KeithSkyNc 26.01.2018, 18:53

where to order cialis online safe
cialis coupons
cialis buy generic
cialis coupon 2018
can you buy cialis over the counter
cialis without a doctor prescription
where to buy cialis
cialis without a doctor's prescription
how to buy cialis online usa

~MichaelTer thumbnail
~MichaelTer 25.01.2018, 12:11

can buy viagra online legally
generic viagra
viagra online kaufen schweiz
buy viagra online
how do i get rid of viagra spam
viagra tablets
can buy viagra tescos
viagra prices
viagra cialis levitra generici

~WinstonElume thumbnail
~WinstonElume 22.01.2018, 03:18

buy cheap cialis usa visa
online cialis
buy generic cialis no prescription
cialis prices
cialis tablet nedir
generic cialis
cialis where to buy - malaysia
generic cialis at walmart
cheap cialis viagra

~EdwardShark thumbnail
~EdwardShark 18.01.2018, 01:51

cialis tadalafil tablets
cialis online pharmacy
order cialis online pharmacy
cialis online
cialis viagra levitra for sale
cialis prices
buy cialis montreal
cialis tablets
cheap soft cialis

~JamesHix thumbnail
~JamesHix 15.01.2018, 11:13

viagra online adelaide
buy viagra online
get viagra little blue pill
online viagra
buy viagra soft
lowest prices on viagra
buying viagra in asia
cheap viagra
viagra or cialis online

~Gregoryarinc thumbnail
~Gregoryarinc 14.01.2018, 16:34

where do you buy viagra from
buy viagra
silagra pille 100mg - viagra generika
viagra online
how old to get viagra
lowest prices on viagra
pillole viagra e simili
best price viagra
viagra 100 mg filmtabletten

~JosephPunse thumbnail
~JosephPunse 12.01.2018, 01:52

buy used autocad
autocad download
autocad civil 3d 2017 download
autocad software
buy autocad civil 3d 2017
autocad 2018
download autocad 2017 software full version
autodesk autocad
autocad r12 download

~Jackiecruip thumbnail
~Jackiecruip 03.01.2018, 03:01

blackjack card game for pc
online casino
online blackjack for mac
casino online
roulette game

~Jackiecruip thumbnail
~Jackiecruip 03.01.2018, 01:49

online gambling online poker
casino real money
internet casino bonus listing
casino real money
online casino nd bonus

~WilliamAless thumbnail
~WilliamAless 29.12.2017, 14:03

viagra sale in u s a
viagra without a doctor prescription online
who can get viagra on prescription
viagra without a doctor prescription online
buy viagra online in new zealand
viagra cost
cheap generic viagra in canada
viagra cheap
generic viagra hoax

~WilliamAless thumbnail
~WilliamAless 29.12.2017, 12:50

buy generic viagra stores
viagra without presciption online
comprare viagra online sicuro
viagra without presciption online
can you buy viagra over the counter in india
viagra prices
sildenafil 25 mg o 50 mg
viagra prices
viagra frauen online bestellen

~Michaelmaf thumbnail
~Michaelmaf 29.12.2017, 02:18

cost viagra 25 mg
viagra without presciption online
order viagra generic
viagra without a doctor prescription
anything cheaper than viagra
viagra price
purchase viagra online paypal
cheap viagra
the life of a viagra salesman

~WilliamAloni thumbnail
~WilliamAloni 28.12.2017, 03:26

cialis coupon discounts
cialis best price
cheapest generic viagra and cialis
cialis price
buy cialis uk next day delivery
cialis cheap
buy generic cialis uk
cialis prices
buy cialis prescription online

~BruceRal thumbnail
~BruceRal 24.12.2017, 03:10

cheap levitra professional oo
levitra 20 mg
generic levitra cheapest prices
levitra 20 mg
cheap cialis and levitra
vardenafil
buy levitra generic online
levitra 20 mg
where can i buy levitra online

~Edwardevirm thumbnail
~Edwardevirm 23.12.2017, 05:38

take cialis pills
buy cialis
buy cialis safely online
order cialis online
buy generic viagra cialis levitra

~Davidfliep thumbnail
~Davidfliep 21.12.2017, 05:19

cialis cheap overnight
buy cialis
cialis how to buy
buy cialis
order cialis

~StaceyHum thumbnail
~StaceyHum 19.12.2017, 14:14

get real viagra
viagra price
viagra when will it be generic
viagra price
levitra 20mg vs. viagra 100mg

~StaceyHum thumbnail
~StaceyHum 19.12.2017, 09:38

cheap viagra in the uk
viagra cheap
viagra generica venta
cheap viagra
the lowest price on viagra

~Michaeloxisa thumbnail
~Michaeloxisa 19.12.2017, 04:16

what is cheaper viagra cialis levitra
viagra prices
can you buy viagra england
viagra cost
sildenafil 100 mg cuanto cuesta

~Dannytic thumbnail
~Dannytic 17.12.2017, 18:29

long viagra get out system
viagra without a doctor prescription
us viagra sales
viagra without a doctor prescription
viagra dose 50mg
viagra ohne rezept aus deutschland
blue diamond viagra pill
viagra ohne rezept aus deutschland
buy viagra with paypal uk

~RobinDus thumbnail
~RobinDus 16.12.2017, 08:10

can i get more than one erection with viagra
viagra without prescription
get best out viagra
viagra without a doctor prescription
prices on viagra in us
viagra no prescription
get viagra off your doctor
viagra no prescription
order viagra

~StevenDat thumbnail
~StevenDat 15.12.2017, 18:20

do you need a prescription to buy viagra in france
viagra without a doctor prescription
viagra new price
viagra without a doctor prescription
the viagra pill for women
viagra without prescription
kamagra 100mg sildenafil citrat
viagra no prescription
genuine viagra online

~Thomasallox thumbnail
~Thomasallox 14.12.2017, 06:47

cheap viagra for sale uk
viagra without prescription
where i can buy viagra in delhi
viagra without prescription
should take 50 100mg viagra
viagra without a doctor prescription
viagra online uk forums
viagra no prescription
low price viagra uk

~AndrewPOOTT thumbnail
~AndrewPOOTT 13.12.2017, 18:42

viagra pills in india
viagra without prescription
viagra 50 mg 4
viagra without a doctor prescription
buy viagra yahoo answer

~AndrewPOOTT thumbnail
~AndrewPOOTT 13.12.2017, 05:49

se comprar viagra sin receta medica farmacia
viagra without prescription
where to buy viagra in indonesia
viagra without a doctor prescription
price of viagra in the uk

~AndrewPOOTT thumbnail
~AndrewPOOTT 12.12.2017, 20:08

viagra kaufen generika
viagra ohne rezept aus deutschland
hard sell the evolution of a viagra salesman maggie
viagra no script
price of viagra per pill

~JeffreyAsync thumbnail
~JeffreyAsync 12.12.2017, 05:07

canadian pharmacies
best canadian mail order pharmacies
Online Drugstores
top rated canadian pharmacies online
no 1 canadian pharcharmy online

~LloydDouri thumbnail
~LloydDouri 12.12.2017, 01:13

canadian pharmacy cialis
canadian pharmacies
prescriptions online
top rated canadian pharmacies online
Safe Canadian Online Pharmacies

~GeorgeAfted thumbnail
~GeorgeAfted 11.12.2017, 10:07

just try! viagra 100mg england

http://viagragche.com/ - viagra

viagra coupons

best source of viagra in india

~LouisBrext thumbnail
~LouisBrext 11.12.2017, 03:57

will half a pill of viagra work
how much viagra does cost
viagra in malaysia online
viagra cost
viagra by the pill

~Austinpoest thumbnail
~Austinpoest 10.12.2017, 15:57

buy generic viagra brazil
cost of viagra
viagra illegal buy online
viagra prices
india viagra generic safe

~ClaytonAveva thumbnail
~ClaytonAveva 09.12.2017, 23:39

buy levitra and cialis
cheap cialis
cialis china buy
cialis online
order cialis cheap

~Robertcig thumbnail
~Robertcig 09.12.2017, 17:59

buy cialis with money order
cheap cialis
buy cialis generic canada
cheap cialis
cialis pills south africa

~Donaldgueda thumbnail
~Donaldgueda 09.12.2017, 10:03

can you buy viagra overseas
viagra prices
viagra sale in nigeria
viagra pills
walmart generic viagra

~RobertLaups thumbnail
~RobertLaups 09.12.2017, 04:14

buy viagra india online
cheap viagra
can i buy viagra in uk
viagra prices
how many mg of viagra should you take

~MegaAfted thumbnail
~MegaAfted 08.12.2017, 03:40

visit web site cialis

http://cialisqpa.com/ - cialis online

buy cialis

cialis 20 mg filmtabletten

~JeffreyGLari thumbnail
~JeffreyGLari 08.12.2017, 02:58

where do i buy viagra in the uk
viagra prices
viagra sklep online
cheap viagra
brasil generico viagra

~TysonClema thumbnail
~TysonClema 07.12.2017, 20:28

wholesale cialis pills
no prescription cialis
buy cialis online canada paypal
cialis without a doctor prescription
buy cialis us pharmacy

~MegaAfted thumbnail
~MegaAfted 07.12.2017, 17:38

cialis 20mg vs 40mg

http://cialisqpa.com/ - generic cialis online

cialis

where can i buy cialis

~SofiyaAfted thumbnail
~SofiyaAfted 07.12.2017, 03:38

price viagra tablets

http://viagraprofq.com/ - buy generic viagra

viagra cheap

can you take half a viagra 100

~Rolandfling thumbnail
~Rolandfling 06.12.2017, 20:31

online viagra canada pharmacy
ed medications
viagra sales online
erection pills
viagra sales rep movie

~SofiyaAfted thumbnail
~SofiyaAfted 06.12.2017, 15:45

viagra uk generic

http://viagraprofq.com/ - viagra cheap

online viagra

il viagra e prescrivibile

~arenselp thumbnail
~arenselp 06.12.2017, 14:40

generic viagra
viagra y otros
http://viagraonlinebuynorx.com
viagra ed
generic viagra

~DolaTara thumbnail
~DolaTara 06.12.2017, 12:45

cheap viagra
viagra box
http://viagrabuygenonline.com
viagra on ebay
viagra online

~Lolfef thumbnail
~Lolfef 06.12.2017, 11:22

buy cialis generic
melon and viagra cialis pills
http://cialisgenonlinenrx.com
genuine cialis online pharmacy
cheap generic cialis

~Loonoub thumbnail
~Loonoub 06.12.2017, 09:54

generic cialis online
order cialis online without a otc
http://cialisusaonlinenrx.accountant
cialis generic purchase
cheap cialis online

~ChrisTycle thumbnail
~ChrisTycle 06.12.2017, 09:23

tadalafil generico en chile
ed drugs
sildenafil 50mg hinta
erection pills
puedo comprar viagra sin receta en una farmacia

~goaree thumbnail
~goaree 06.12.2017, 08:53

cheap cialis
what dog cialis pills look like
http://cialisusaonlinenrx.accountant
viagra tabletta cialis 20mg
generic cialis

~Beibia thumbnail
~Beibia 06.12.2017, 07:50

generic viagra
viagra non prescription
http://viagraonlinebuynorx.com
viagra triangle bars
viagra online

~PSYPEDAH thumbnail
~PSYPEDAH 06.12.2017, 05:36

generic cialis online
cheap cialis
http://cialisgenonlinenrx.com
buy cialis viagra
cheap generic cialis

~AntionePoibe thumbnail
~AntionePoibe 06.12.2017, 03:06

do not order mexican viagra
best erection pills
can you buy viagra in canada
erectile dysfunction medications
generic viagra drug

~IsaenyaAfted thumbnail
~IsaenyaAfted 06.12.2017, 00:50

user reviews use cialis

cialis

cialis

no prescription brand cialis

~scoumP thumbnail
~scoumP 05.12.2017, 23:39

buy viagra
viagra before and after tumblr
http://viagraonlinebuynorx.com
what happens when a woman takes viagra
cheap viagra

~SofiyaAfted thumbnail
~SofiyaAfted 05.12.2017, 23:12

buy viagra yahoo answers

generic viagra online

buy viagra online

effets cialis viagra

~SofiyaAfted thumbnail
~SofiyaAfted 05.12.2017, 22:03

how much viagra use cure ed

viagra online

online viagra

viagra und co de

~TolyaAfted thumbnail
~TolyaAfted 05.12.2017, 20:53

cialis sale south africa.

http://buycialisgao.com/ - buy cialis

buy cialis

blue cross allowed cialis

~JefferySew thumbnail
~JefferySew 05.12.2017, 14:52

get high on viagra
viagra without a prescription
is it safe to take viagra and cialis together
viagra without a doctor’s prescription
viagra ou generico

~MaryaAfted thumbnail
~MaryaAfted 05.12.2017, 04:44

generic viagra low dose 25 mg

online viagra

cheap viagra

online viagra tested

~RobertVem thumbnail
~RobertVem 05.12.2017, 00:59

viagra 100 mg vs cialis 20 mg
viagra without a doctor's prescription
viagra online bestellen per nachnahme
viagra without a doctor
discreet viagra online

~Arturocal thumbnail
~Arturocal 05.12.2017, 00:07

will 100mg viagra work
viagra without a doctor
can get viagra performance anxiety
viagra without a doctor
laboratorios fabricam generico viagra

~TolyaAfted thumbnail
~TolyaAfted 04.12.2017, 20:19

usa cialis compra

http://buycialisgao.com/ - cialis online

cialis

can you buy cialis in bangkok

~MaryaAfted thumbnail
~MaryaAfted 04.12.2017, 15:30

acheter viagra avec paypa

cheap viagra

buy viagra online

viagra handkob

~PolikushinaAfted thumbnail
~PolikushinaAfted 04.12.2017, 09:37

viagra y cialis mejor

http://viagrabuyfao.com/ - generic viagra online

online viagra

viagra us canada

~SwetaAfted thumbnail
~SwetaAfted 03.12.2017, 07:58

click here to buy cialis super

cialis cheap

cialis fast delivery

buy cialis in manila

~SwetaAfted thumbnail
~SwetaAfted 02.12.2017, 19:13

cialis kamagra day

buy cialis

cialis

buy authentic cialis online

~PolikushinaAfted thumbnail
~PolikushinaAfted 02.12.2017, 08:32

viagra vente libre pharmacie

http://viagrabuyfao.com/ - generic viagra online

buy viagra

pillows viagra cialis

~ZhoraAfted thumbnail
~ZhoraAfted 01.12.2017, 00:31

only today daily cialis

http://cialisjqn.com/ - cialis

generic cialis

cialis alkohol forum

~WitalinaAfted thumbnail
~WitalinaAfted 30.11.2017, 11:45

herbalviagra australia

online viagra

cheap viagra

try it similar viagra

~WitalinaAfted thumbnail
~WitalinaAfted 30.11.2017, 03:21

viagra pfizer achat

buy viagra

buy viagra

acheter du viagra par paypal.

~EwaAfted thumbnail
~EwaAfted 30.11.2017, 00:07

to cialis order online safe

cheap cialis

generic cialis

cialis break 20mg tablet

~KlimenyukAfted thumbnail
~KlimenyukAfted 29.11.2017, 10:59

buy viagra cancun

http://viagrafzld.com/ - cheap viagra

cheap viagra

viagra barata canada

~KlimenyukAfted thumbnail
~KlimenyukAfted 29.11.2017, 04:46

best online store viagra

http://viagrafzld.com/ - cheap viagra

buy viagra online

pfizer india viagra price

~KlimenyukAfted thumbnail
~KlimenyukAfted 29.11.2017, 04:15

viagra online us pharmacy

http://viagrafzld.com/ - viagra cheap

viagra online

i use it buy viagra now online

~LilyaAfted thumbnail
~LilyaAfted 27.11.2017, 23:47

the best choice cialis 20mg

cialis cheap

canadian cialis

cialis en las farmacias

~DmitrievskijAfted thumbnail
~DmitrievskijAfted 27.11.2017, 05:16

viagra schnell und gunstig

buy viagra

cheap viagra

50mg viagra cost

~LilyaAfted thumbnail
~LilyaAfted 27.11.2017, 02:18

cheap sublingual cialis canada

generic cialis

buy cialis

generic cialis is it good

~WitaAfted thumbnail
~WitaAfted 26.11.2017, 05:24

recherche viagra pfizer

http://viagrapillskj.com/ - viagra pills

viagra cheap

buy viagra tacoma

~MishaAfted thumbnail
~MishaAfted 26.11.2017, 01:36

viagra sublingual tablets

cheap viagra

generic viagra online

viagra generic 100

~WitaAfted thumbnail
~WitaAfted 25.11.2017, 22:59

discount viagra without rx

http://viagrapillskj.com/ - viagra pills

buy viagra

i use it viagra discounts

~BogdanAfted thumbnail
~BogdanAfted 25.11.2017, 11:21

canadian pharmacy cialis ltd

http://cialislofast.com/ - cialis cheap

buy cialis

link for you cialis quick

~IsakovskayaAfted thumbnail
~IsakovskayaAfted 25.11.2017, 02:46

viagra american express

http://viagranoscripthd.com/ - online viagra

cheap viagra

viagra jelly oral

~WitaAfted thumbnail
~WitaAfted 24.11.2017, 22:56

natural viagra men india

http://viagrapillskj.com/ - buy generic viagra

buy viagra online

12.5mg viagra in half

~SnezhanaAfted thumbnail
~SnezhanaAfted 22.11.2017, 02:19

viagra tienda en linea

http://buyviagralkq.com/ - cheap viagra

viagra online

i use it viagra cheap

~SwetlanaAfted thumbnail
~SwetlanaAfted 22.11.2017, 00:03

viagra online without rx

buy generic viagra

viagra professional

viagra 100 mg effet secondaire

~EdikAfted thumbnail
~EdikAfted 21.11.2017, 16:19

cialis 20mg online deutschland

cialis online

generic cialis

cheap cialis for sale uk

~GaponovaAfted thumbnail
~GaponovaAfted 19.11.2017, 10:39

the best site cialis 50mg

http://cialisonlinehaq.com/ - buy cialis online

buy cialis

click now cialis where to buy

~IgorAfted thumbnail
~IgorAfted 17.11.2017, 20:13

cialis kosten

cialis online

cialis online

cialis 8

~GaponovaAfted thumbnail
~GaponovaAfted 17.11.2017, 15:19

only today best indian cialis

http://cialisonlinehaq.com/ - generic cialis

cialis

bivirkninger cialis

~MaksAfted thumbnail
~MaksAfted 17.11.2017, 04:36

cialis order greece

order cialis

cialis online

cialis e pressione alt

~OlegAfted thumbnail
~OlegAfted 17.11.2017, 03:25

buy viagra in mamelodi

http://viagraonlinelka.com/ - cheap viagra

purchase viagra

only today pills viagra canada

~OlegAfted thumbnail
~OlegAfted 17.11.2017, 01:14

only for you viagra on line

http://viagraonlinelka.com/ - buy viagra online

buy viagra online

cipla viagra price india

~OlegAfted thumbnail
~OlegAfted 16.11.2017, 09:48

viagra generika billig kaufe

buy viagra online

purchase viagra

generic viagra pills

~MaksAfted thumbnail
~MaksAfted 16.11.2017, 02:35

cialis promotion

cialis cheap

generic cialis online

cialis sin receta preci

~PletnewAfted thumbnail
~PletnewAfted 14.11.2017, 13:42

real viagra online usa

generic viagra online

buy generic viagra

commander viagra soft

~EvelinaAfted thumbnail
~EvelinaAfted 14.11.2017, 13:08

tesco price cialis

cialis

generic cialis online

cialis johanniskraut

~PletnewAfted thumbnail
~PletnewAfted 13.11.2017, 22:25

real viagra online usa

http://viagraonlinefas.com/ - generic viagra online

generic viagra online

discount viagra stores

~ChernyshkovaAfted thumbnail
~ChernyshkovaAfted 13.11.2017, 10:26

pfizer viagra price compare

http://viagracheapql.com/ - cheap viagra

buy viagra

viagra acheter doctissimo

~SvetaAfted thumbnail
~SvetaAfted 12.11.2017, 10:46

cialis viagra libero levitr

viagra cheap

buy viagra online

cheapest herbal viagra

~SokowaAfted thumbnail
~SokowaAfted 11.11.2017, 21:38

viagra handstand ad

buy viagra online

online viagra

cialis 5mg vs viagra 100mg

~SvetaAfted thumbnail
~SvetaAfted 11.11.2017, 16:12

how to buy viagra manila

buy viagra online

generic viagra online

the best site internet viagra

~SvetaAfted thumbnail
~SvetaAfted 10.11.2017, 22:44

viagra 3000 mg

buy viagra online

buy generic viagra

aucune prescription viagra

~VovaAfted thumbnail
~VovaAfted 10.11.2017, 09:04

discount cialis soft tabs

buy cialis

generic cialis online

cialis 20 mg vente en roumanie

~Saisuats thumbnail
~Saisuats 09.11.2017, 20:08

personal loan rates compare
bank of america personal loans
direct cash advance lenders
personal

~SokowaAfted thumbnail
~SokowaAfted 09.11.2017, 16:45

the viagra costume hat

viagra cheap

buy generic viagra

click here fast viagra

~Vecymode thumbnail
~Vecymode 09.11.2017, 16:28
~OsmininaAfted thumbnail
~OsmininaAfted 09.11.2017, 09:10

otc viagra in uk

buy viagra

buy generic viagra

viagra billi

~coimmen thumbnail
~coimmen 08.11.2017, 11:25

bad credit payday loans lenders only
pay day loans
friendly loans
pay day loans

~Mattwept thumbnail
~Mattwept 08.11.2017, 06:56

24 hour payday loans las vegas
loans
direct payday loan lenders no third party
payday cash loan

~MyronCup thumbnail
~MyronCup 07.11.2017, 17:50

http://bestrxpricet.com http://bestrxpricet.com - natural female viagra female viagra company buy female viagra new female viagra

~MyronCup thumbnail
~MyronCup 07.11.2017, 17:49

http://bestrxpricea.com http://bestrxpricea.com - cheap viagra for sale ebay viagra for sale cheap viagra for sale 200 mg viagra for sale

~MyronCup thumbnail
~MyronCup 07.11.2017, 17:12

http://bestrxpriceh.com http://bestrxpriceh.com - how to order viagra pills how to order viagra viagra order mail order viagra

~MyronCup thumbnail
~MyronCup 07.11.2017, 17:07

http://bestrxpriced.com http://bestrxpriced.com - where to buy viagra cheap buy viagra cheap cheap viagra online viagra online cheap price

~DikunovaAfted thumbnail
~DikunovaAfted 07.11.2017, 04:48

cuanto cuesta pastilla cialis

generic cialis online

cialis cheap

comprar cialis generico espana

~NastyaAfted thumbnail
~NastyaAfted 07.11.2017, 04:45

viagra ersat

http://viagrapaol.com/ - online viagra

buy viagra online

viagra generico para barato

~Raitte thumbnail
~Raitte 07.11.2017, 00:20

http://essaywritingservise2me.com
professional speech writing services
writing services
help doing business plan
writing services

~gymnall thumbnail
~gymnall 06.11.2017, 23:49

http://essaywritingservise2me.com
business plan writer in ghana
write my paper
assignment assistance from $10 a page uk
writing services

~Groorp thumbnail
~Groorp 06.11.2017, 23:33

http://cialisfgrx.com
keywords cheapest cialis generic
generic cialis
generic cialis 10 mg
generic cialis online

~ShuraAfted thumbnail
~ShuraAfted 03.11.2017, 15:44

precio en viagra

http://viagralkas.com/ - buy viagra online

canadian viagra

try it buy viagra in australia

~ZhenyaAfted thumbnail
~ZhenyaAfted 03.11.2017, 00:39

cialis generika wirkstoff

buy cialis

cialis online

cialis spedizione 24 ore

~AdamAfted thumbnail
~AdamAfted 01.11.2017, 00:40

cialis bestellen germany

http://canadianiucialis.com/ - cialis cheap

buy cialis

cialis ohne rx uber nacht

~KarolinaAfted thumbnail
~KarolinaAfted 30.10.2017, 17:31

brand cialis 20mg from canada

http://orderdascialis.com/ - cialis cheap

cheap cialis

can a woman use a mans cialis

~Byronjep thumbnail
~Byronjep 29.05.2017, 15:17

intrauterine life hypotonus hypoxanthinosine paxil gastrorrhaphy cubeb Calabar bean

~xiaojun thumbnail
~xiaojun thumbnail
Pogotowie Dziennikarskie

Rozprawy sądowe

CMWP SDP interweniuje

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP jest zaniepokojone prywatnym aktem oskarżenia spółki Qumak przeciwko red. Jarosławowi Jakimczykowi.

Dlaczego skazano dziennikarza

Poniżej przedstawiamy pełny wyrok wraz z usazadnieniem dotyczącym głośnej prowokacji dziennikarskiej Endy'ego Gęsiny Torresa.