UWAGA! Ten serwis używa cookies. Zmiany zasad korzystania z plików cookies można dokonać w ustawieniach przeglądarki  

Pogotowie Dziennikarskie SDP

zaloguj się:
zarejestruj się

Kto następny?

Prezydent Tarnowa

Marek Ciesielczyk

Marek Ciesielczyk | 01.10.2013, 22:15
Po aresztowaniu prezydenta Tarnowa Ryszarda Ś., podejrzanego o korupcję.
 
Gdy w piątek, 27 września w drodze do pracy aresztowany został przez ABW prezydent Tarnowa Ryszard Ś., któremu prokuratura zarzuciła przyjęcie łapówki w zamian za „pomoc” dla jednej z firm budowlanych w wygraniu przetargu na budowę łącznika drogowego z nową autostradą, część jego zwolenników, a nawet mediów wyraziła swe wielkie zdziwienie, wprost niedowierzanie, jak „taki” człowiek i „tak dobry prezydent” może być oskarżony o korupcję? Tymczasem prawda o Ryszardzie Ś. jest taka, iż ze zdziwieniem należy przyjąć właśnie to niedowierzanie.
 
  
Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą, i po szkodzie głupi
 
Chyba tylko w języku polskim funkcjonuje powiedzenie „Polak przed szkodą i po szkodzie głupi”. Sztandarowym przykładem jest tu popularność Jerzego Buzka. Jako ubezwłasnowolniony przez Krzaklewskiego profesor-premier doprowadził swoimi rządami  do chaosu w Polsce i tym samym do upadku AWS, a następnie, nieco później – mimo swych fatalnych rządów - uzyskał w wyborach do Parlamentu Europejskiego najlepszy w Polsce wynik. Tego typu zjawisko nazywam „cholesterolem historycznym”. Polacy błyskawicznie zapominają, że jakiś polityk to nieudacznik i ponownie obdarzają go swym zaufaniem.
 
Siedem lat rządów Ryszarda Ś. w małopolskim Tarnowie pokazały, iż nie jest to bynajmniej człowiek kryształowo czysty (by użyć eufemizmu) i że był prezydentem nieudolnym, nie zasługującym na poparcie. Jeszcze niedawno, tarnowianie wstydzić się musieli za kolejne afery i skandale, których autorem lub współautorem był właśnie Ryszard Ś. (o tym będzie mowa w następnej części artykułu), a teraz część z nich daje sobie wmówić, że był to wspaniały włodarz miasta, a aresztowanie to pomyłka lub prowokacja…
 
Są też tacy, którzy twierdzą, że to niemożliwe, by tak zamożny człowiek (były prezes tarnowskich „Azotów” i od 7 lat prezydent miasta, zarabiający miesięcznie kilkanaście tysięcy złotych) przyjął tak małą łapówkę, jak 50 tysięcy złotych. Zapominają jednak, iż (na razie) prokuratura postawiła tylko taki zarzut, gdyż – jak widać – tylko to może udowodnić. Jeśli ABW i prokuratura twierdzą, iż mają dowody na przyjęcie łapówki w wysokości „tylko” 50 tysięcy złotych jesienią 2010 roku, to przecież nie można wykluczyć, że wcześniej czy później Ryszard Ś. przyjmował także inne, wyższe łapówki. Al Capone został zatrzymany i skazany nie za morderstwa, których na pewno się dopuszczał, ale za relatywnie błahe przestępstwa podatkowe, bo tylko takie można mu było wówczas udowodnić.
 
 
Platformowa moralność Kalego
 
Siedem lat temu, rzeczywiście wydawało się, że Ryszard Ś. będzie najlepszym prezydentem Tarnowa po 1990 roku. Był to bowiem pierwszy inteligentny prezydent tego ponad 100-tysięcznego miasta w Małopolsce wschodniej. Jak się jednak okazało (nie po raz pierwszy),  wysoki iloraz inteligencji to jedynie warunek konieczny, a nie wystarczający bycia dobrym samorządowcem. Już po pierwszych dwóch latach panowania Ryszarda Ś. okazało się, że jego brak zdecydowania, by nie rzec odwagi, brak pomysłowości, nadmierne uleganie partnerowi koalicyjnemu – Platformie Obywatelskiej czy też otaczanie się ludźmi mało sprawnymi intelektualnie, sprawiły, iż Tarnów tkwił w marazmie (podobnie zresztą jak za panowania poprzedników Ryszarda Ś.) – patrz artykuł na temat pierwszych dwóch lat prezydentury Ryszarda Ś.:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/prezydent-scigala-tarnowski-storczyk.html
 
Dlatego zupełnie niezrozumiałe było jego łatwe zwycięstwo w kolejnych wyborach prezydenckich w 2010 roku (wygrał już w pierwszej turze). Inna sprawa, że kontrkandydaci byli jeszcze gorsi (np. jąkająca się przed kamerą kandydatka PiS Anna Czech). Na marginesie wypada tutaj dodać, iż prokuratura zarzuca Ryszardowi Ś. przyjęcie łapówki w czasie kampanii wyborczej, właśnie jesienią 2010 roku!
 
Jeden z członków proprezydenckiego ugrupowania nazwanego (jak na ironię) „Tarnowianie”, radny Mazur, po aresztowaniu Ryszarda Ś. stwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że pobyt prezydenta za kratkami tarnowianie powinni traktować jako urlop wypoczynkowy czy coś w tym rodzaju, gdyż trudno uwierzyć w jego winę. Szef tegoż ugrupowania w Radzie Miejskiej, - dodać trzeba - radca prawny - Jerzy Hebda powiedział z kolei: „Uważam, że cala ta historia jest mocno niewiarygodna. Sprawa może mieć charakter zwykłego pomówienia”.
 
Ciekawe, że dziś ludzie z PO (np. tarnowska posłanka Urszula Augustyn)  lub sympatyzujący z Platformą Obywatelską wątpią w racje, jakimi kierowała się ABW, prokuratura oraz sąd (krakowski, nie tarnowski!), które zdecydowały się najpierw na zatrzymanie Ryszarda Ś., postawienie mu konkretnych zarzutów, a następnie 3-miesięczny areszt tymczasowy, który ma zapobiec ewentualnemu matactwu. Przecież w innych przypadkach środowisko PO zasłania własną piersią prokuraturę czy sądy, gdy te decydują się na zatrzymanie lub skazanie ludzi nie związanych z tą właśnie partią.    
 
Twórca „Tarnowskiej Republiki Kolesiów”
 
Prawdopodobnie po 7 latach rządów Ryszard Ś. popadł w rutynę, gubiła go pewność siebie i narcyzm. Podobno sam prasował skarpetki, by dobrze wypadać przed kamerą (sic!).  Podejmowane decyzje kompromitowały nie tyle prezydenta, co jego inteligencję, morale, poczucie sprawiedliwości czy odpowiedzialności za losy miasta. To, że Ryszard Ś. popełniał coraz więcej błędów, a jego arogancja przyćmiewała inne jego cechy, tłumaczy się także i tym, iż w mieście od lat nie funkcjonuje faktyczna opozycja, a ta nominalna jest mało zdecydowana, niesprawna organizacyjnie i przegrywająca na własne życzenie – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/dlaczego-juz-od-lat-pis-przegrywa-kazde-wybory-w-tarnowie.html
 
Prysnął mit Ryszarda Ś. jako dobrego prezydenta, gdy opublikowana została lista rankingowa, obrazująca skuteczność władz gmin małopolskich w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych. Tarnów znalazł się dopiero na 70. miejscu – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/tarnow-dopiero-na-70-miejscu-w-malopolsce-w-rankingu-obrazujacym-skutecznosc-wladz.html
 
Prezydenta pogrążyła także fatalna polityka personalna, np. kompromitujący go sposób organizowania konkursów na ważne stanowiska w mieście – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/scigalowa-machina-konkursowa-zaczyna-zgrzytac.html
 
Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Grzegorz Światłowski z Platformy Obywatelskiej, popierającej prezydenta, ostatnio bezrobotny, dostał pracę  w Tarnowskim Klasterze Przemysłowym, spółce kontrolowanej przez miasto, co zostało odebrane przez mieszkańców Tarnowa jako forma nepotyzmu politycznego. Światłowski jako szef Rady Miejskiej, kontrolować miał prezydenta, a prezydent z kolei nadzorować miał Klaster, w którym zatrudniono przewodniczącego rady, co wprawiło w zdumienie tarnowian.
 
Za prezydentury Ryszarda Ś. zaczęła w Tarnowie funkcjonować ciekawa zasada, gdy ktoś z tzw. „układu” tracił gdzieś pracę, mógł liczyć na pomocną dłoń prezydenta Ryszarda Ś. Swego czasu szefem wspomnianego Tarnowskiego Klastera Przemysłowego został znajomy prezydenta Zbigniew Proć, po tym jak stracił pracę w Alior Banku.  „Ryszard Ś. i Zbigniew Proć znają się od wielu lat, a ten ostatni właśnie poszukiwał pracy, więc otrzymał pomoc - zauważa anonimowo jeden z naszych rozmówców”, jak pisały tarnowskie media. Zbigniew Proć musiał zrezygnować ze stanowiska dyrektora oddziału tego banku po ujawnieniu kradzieży ponad 2 mln zł z kont klientów, dokonanej przez jednego z pracowników banku. Wówczas pracę pomógł mu znaleźć Ryszard Ś. Proć nie mógł już dłużej po w/w aferze pracować jako szef banku, ale mógł pracować jako szef ważnej instytucji związanej ściśle z miastem!
 
Gdy inspektor Zbigniew Ostrowski przestał być komendantem tarnowskiej policji, pomocną dłoń wyciągnął do niego znowu prezydent Ryszard Ś. i policjant Ostrowski rozpoczął pracę w Urzędzie Miasta Tarnowa. Zajmuje się podobno „szeroko rozumianym bezpieczeństwem, sprawami społecznymi i współpracą z samorządami regionu tarnowskiego” (sic!). Teraz, po aresztowaniu Ryszarda Ś. krążą różne teorie na temat zatrudnienia byłego komendanta przez prezydenta Tarnowa. Szefowi proprezydenckiego ugrupowania „Tarnowianie” Bogusławowi Plackowi (emerytowanemu wojskowemu) Ryszard Ś. powierzył kierowanie nowo utworzonym Przedsiębiorstwem usług Komunalnych – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/tarnowska-republika-kolesiow.html
 
Swego czasu dotacje z kasy miasta otrzymało w/w stowarzyszenie proprezydenckie „Tarnowianie”, co zostało skrytykowane m.in. przez Fundację Batorego (dotacji takiej odmówiono np. opozycyjnemu wobec prezydenta stowarzyszeniu „Uczciwość”). Później prezydent dotował z budżetu miasta inne stowarzyszenie, do którego sam należał „Wataha”. Niesmak wywołało także przyznanie nagrody miejskiej córce prezydenta w 2009 roku.
 
Ryszard Ś. - także przed aresztowaniem - nie był więc człowiekiem kryształowo czystym – jak wmawiają nam teraz niektóre media czy też jego zwolennicy.
 
Ryszardzie, Ryszardzie, czy Ty ludzi masz w pogardzie…
 
Prezydent Tarnowa skompromitował się w oczach mieszkańców Tarnowa, zwłaszcza tych mniej zamożnych, akceptując pierwotnie dwukrotnie wyższe niż dotychczas ceny wywozu odpadów dla rodzin wielodzietnych, co wywołało liczne protesty. Jeszcze raz okazał się złym gospodarzem, ignorującym trudne położenie finansowe rodzin tarnowskich, wprowadzając w życie chaotyczne, nieracjonalne przepisy odbioru odpadów i uiszczania opłat – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/list-otwarty-emrytki-do-premiera-donalda-tuska.html
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/czy-radni-tarnowscy-zatrudniaja-w-domu-sluzacych.html
 
Jesienią 2012 roku prezydent Ryszard Ś. pokazał swą arogancję wobec mieszkańców Tarnowa oraz niekompetencję w dziedzinie ochrony zdrowia. Obecni wówczas na sesji Rady Miejskiej w Tarnowie mieszkańcy wznosili okrzyki: „Zdrajcy!", „Sługusy Ścigały!", na transparentach widniały napisy w stylu: „Ryszardzie, Ryszardzie, czy ty masz ludzi w pogardzie" - patrz nasze artykuły:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/ryszardzie-ryszardzie-czy-ty-ludzi-masz-w-pogardzie.html
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/prezydent-tarnowa-ryszard-scigala-i-jego-radni-uciekaja-z-podwinietym-ogonem.html
 
Kolejną grupą społeczną, która swe niezadowolenie z rządów w Tarnowie wyraziła poprzez demonstrację na sali obrad Rady Miejskiej, byli kibice tarnowscy – patrz artykuł oraz relacja filmowa z okupacji Sali Lustrzanej przez kibiców:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/kibice-zajmuja-sale-obrad-rady-miejskiej-a-sesja-to-jeden-wielki-protest-przeciw-wladzom-miasta.html
 
Ryszard Ś. tolerował antydemokratyczne praktyki obecne w tarnowskim samorządzie, które kompromitowały nie tylko kolegę prezydenta - Przewodniczącego Rady Miejskiej, Grzegorza Światłowskiego (PO), ale całe miasto. Tolerował kneblowanie ust mieszkańcom Tarnowa przez swego politycznego sojusznika, Światłowskiego oraz pozbawianie możliwości prezentowania krytki władz miasta na bilbordach na ulicach Tarnowa – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/bialorus-samorzadowa-w-tarnowie.html
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/przewodniczacy-rady-miasta-swiatlowski-knebluje-usta-mieszkancom-tarnowa-na-sesji.html
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/jak-wladze-tarnowa-eliminuja-z-rynku-prawdziwe-informacje-na-swoj-temat.html
 
Na łamach portalu „Prawdę mówiąc” ukazał się krytyczny artykuł także na temat organizacji tarnowskiej pomocy społecznej – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/jak-wyglada-pomoc-spoleczna-w-tarnowie.html
 
Wprowadzona w Tarnowie tzw. „Karta Tarnowskiej Rodziny”, reklamowana za pieniądze tarnowskich podatników na bilbordach na ulicach Tarnowa, okazała się w praktyce fikcją. Rodziny wielodzietne po raz kolejny zostały „zrobione w konia” – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/karta-tarnowskiej-rodziny-czy-pic-na-wode-fotomontaz.html
 
Pechowe i w pewnym sensie prorocze było dla prezydenta Ryszarda Ś. „Trzynaste Forum Gospodarcze” w Tarnowie, gdzie usiadł (albo został celowo posadzony?) w pierwszym rzędzie obok Józefa Sztorca, b. senatora z PSL-u, który został „w 2010 skazany przez Sąd Okręgowy w Tarnowie na karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na pięcioletni okres próby oraz 800 tys. zł grzywny za udział w praniu brudnych pieniędzy” – patrz:
 
http://tarnow.prawdemowiac.pl/newsreader/items/trzynaste-forum-gospodarcze-nie-mialo-nic-do-zaoferowania-powiatowi-dabrowskiemu.html
 
Czy sprawie Ryszarda Ś. ukręci się łeb?
 
Tarnowskie stowarzyszenie UCZCIWOŚĆ zaproponowało zorganizowanie referendum w sprawie odwołania Ryszarda Ś. ze stanowiska Prezydenta Tarnowa już ponad dwa tygodnie przed jego aresztowaniem. Gdy Ryszard Ś. znalazł się za kratkami taką samą propozycję przedstawiła część opozycji w Radzie Miejskiej (np. Solidarna Polska), jednak szybko się z tego wycofała. Podobnie PiS zdaje się akceptować sytuację, iż prezydentem miasta będzie człowiek przetrzymywany w areszcie.
 
Już teraz mieszkańcy Tarnowa mówią, że cała sprawa zakończy się tak, jak w przypadku posła z PSL Andrzeja Sztorca (brata w/w Józefa). Najpierw wyrok skazujący, później uniewinniający, potem przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia, a następnie przedawnienie, jak to w Polsce bywa w przypadku prominentów. Może jednak będzie inaczej i tym razem sprawiedliwość zatriumfuje?
 
Dodać wypada w tym miejscu, iż swym nieodpowiedzialnym postępowaniem, które dało ABW i prokuraturze powody do zatrzymania prezydenta Tarnowa i postawienia konkretnych zarzutów korupcyjnych, a sądowi – do przedłużenia aresztu (na razie) do 3 miesięcy, Ryszard Ś.  największą krzywdę wyrządził nie miastu, nie samemu sobie, ale żonie i córkom, którym – po ludzku po prostu należy współczuć w tej chwili.
 
P.S.
Tak się przypadkowo złożyło, iż właśnie dzisiaj (1 października) o godzinie 10:00 miał nas przyjąć aresztowany kilka dni temu Prezydent Tarnowa w sprawie absurdalnych regulacji śmieciowych, jakie obowiązują w Tarnowie oraz stosowania cenzury miejskiej na ulicach Tarnowa. Do spotkania nie doszło, choć wyraziliśmy chęć przeprowadzenia rozmowy z Ryszardem Ś. także w celi aresztu śledczego w Krakowie przy ulicy Montelupich numer 7. Niestety w Urzędzie Miasta nikt nie znał numeru celi, w której przebywa prezydent (sic!). 

Przedruk z miesięcznika i portalu internetowego www.prawdemowiac.pl

 
 
Redakcja: Administracja
Marek Ciesielczyk

Komentarze:

~SnezhanaAfted thumbnail
~SnezhanaAfted 22.11.2017, 02:19

viagra tienda en linea

http://buyviagralkq.com/ - cheap viagra

viagra online

i use it viagra cheap

~SwetlanaAfted thumbnail
~SwetlanaAfted 22.11.2017, 00:03

viagra online without rx

buy generic viagra

viagra professional

viagra 100 mg effet secondaire

~EdikAfted thumbnail
~EdikAfted 21.11.2017, 16:19

cialis 20mg online deutschland

cialis online

generic cialis

cheap cialis for sale uk

~GaponovaAfted thumbnail
~GaponovaAfted 19.11.2017, 10:39

the best site cialis 50mg

http://cialisonlinehaq.com/ - buy cialis online

buy cialis

click now cialis where to buy

~IgorAfted thumbnail
~IgorAfted 17.11.2017, 20:13

cialis kosten

cialis online

cialis online

cialis 8

~GaponovaAfted thumbnail
~GaponovaAfted 17.11.2017, 15:19

only today best indian cialis

http://cialisonlinehaq.com/ - generic cialis

cialis

bivirkninger cialis

~MaksAfted thumbnail
~MaksAfted 17.11.2017, 04:36

cialis order greece

order cialis

cialis online

cialis e pressione alt

~OlegAfted thumbnail
~OlegAfted 17.11.2017, 03:25

buy viagra in mamelodi

http://viagraonlinelka.com/ - cheap viagra

purchase viagra

only today pills viagra canada

~OlegAfted thumbnail
~OlegAfted 17.11.2017, 01:14

only for you viagra on line

http://viagraonlinelka.com/ - buy viagra online

buy viagra online

cipla viagra price india

~OlegAfted thumbnail
~OlegAfted 16.11.2017, 09:48

viagra generika billig kaufe

buy viagra online

purchase viagra

generic viagra pills

~MaksAfted thumbnail
~MaksAfted 16.11.2017, 02:35

cialis promotion

cialis cheap

generic cialis online

cialis sin receta preci

~PletnewAfted thumbnail
~PletnewAfted 14.11.2017, 13:42

real viagra online usa

generic viagra online

buy generic viagra

commander viagra soft

~EvelinaAfted thumbnail
~EvelinaAfted 14.11.2017, 13:08

tesco price cialis

cialis

generic cialis online

cialis johanniskraut

~PletnewAfted thumbnail
~PletnewAfted 13.11.2017, 22:25

real viagra online usa

http://viagraonlinefas.com/ - generic viagra online

generic viagra online

discount viagra stores

~ChernyshkovaAfted thumbnail
~ChernyshkovaAfted 13.11.2017, 10:26

pfizer viagra price compare

http://viagracheapql.com/ - cheap viagra

buy viagra

viagra acheter doctissimo

~SvetaAfted thumbnail
~SvetaAfted 12.11.2017, 10:46

cialis viagra libero levitr

viagra cheap

buy viagra online

cheapest herbal viagra

~SokowaAfted thumbnail
~SokowaAfted 11.11.2017, 21:38

viagra handstand ad

buy viagra online

online viagra

cialis 5mg vs viagra 100mg

~SvetaAfted thumbnail
~SvetaAfted 11.11.2017, 16:12

how to buy viagra manila

buy viagra online

generic viagra online

the best site internet viagra

~SvetaAfted thumbnail
~SvetaAfted 10.11.2017, 22:44

viagra 3000 mg

buy viagra online

buy generic viagra

aucune prescription viagra

~VovaAfted thumbnail
~VovaAfted 10.11.2017, 09:04

discount cialis soft tabs

buy cialis

generic cialis online

cialis 20 mg vente en roumanie

~Saisuats thumbnail
~Saisuats 09.11.2017, 20:08

personal loan rates compare
bank of america personal loans
direct cash advance lenders
personal

~SokowaAfted thumbnail
~SokowaAfted 09.11.2017, 16:45

the viagra costume hat

viagra cheap

buy generic viagra

click here fast viagra

~Vecymode thumbnail
~Vecymode 09.11.2017, 16:28
~OsmininaAfted thumbnail
~OsmininaAfted 09.11.2017, 09:10

otc viagra in uk

buy viagra

buy generic viagra

viagra billi

~coimmen thumbnail
~coimmen 08.11.2017, 11:25

bad credit payday loans lenders only
pay day loans
friendly loans
pay day loans

~Mattwept thumbnail
~Mattwept 08.11.2017, 06:56

24 hour payday loans las vegas
loans
direct payday loan lenders no third party
payday cash loan

~MyronCup thumbnail
~MyronCup 07.11.2017, 17:50

http://bestrxpricet.com http://bestrxpricet.com - natural female viagra female viagra company buy female viagra new female viagra

~MyronCup thumbnail
~MyronCup 07.11.2017, 17:49

http://bestrxpricea.com http://bestrxpricea.com - cheap viagra for sale ebay viagra for sale cheap viagra for sale 200 mg viagra for sale

~MyronCup thumbnail
~MyronCup 07.11.2017, 17:12

http://bestrxpriceh.com http://bestrxpriceh.com - how to order viagra pills how to order viagra viagra order mail order viagra

~MyronCup thumbnail
~MyronCup 07.11.2017, 17:07

http://bestrxpriced.com http://bestrxpriced.com - where to buy viagra cheap buy viagra cheap cheap viagra online viagra online cheap price

~DikunovaAfted thumbnail
~DikunovaAfted 07.11.2017, 04:48

cuanto cuesta pastilla cialis

generic cialis online

cialis cheap

comprar cialis generico espana

~NastyaAfted thumbnail
~NastyaAfted 07.11.2017, 04:45

viagra ersat

http://viagrapaol.com/ - online viagra

buy viagra online

viagra generico para barato

~Raitte thumbnail
~Raitte 07.11.2017, 00:20

http://essaywritingservise2me.com
professional speech writing services
writing services
help doing business plan
writing services

~gymnall thumbnail
~gymnall 06.11.2017, 23:49

http://essaywritingservise2me.com
business plan writer in ghana
write my paper
assignment assistance from $10 a page uk
writing services

~Groorp thumbnail
~Groorp 06.11.2017, 23:33

http://cialisfgrx.com
keywords cheapest cialis generic
generic cialis
generic cialis 10 mg
generic cialis online

~ShuraAfted thumbnail
~ShuraAfted 03.11.2017, 15:44

precio en viagra

http://viagralkas.com/ - buy viagra online

canadian viagra

try it buy viagra in australia

~ZhenyaAfted thumbnail
~ZhenyaAfted 03.11.2017, 00:39

cialis generika wirkstoff

buy cialis

cialis online

cialis spedizione 24 ore

~AdamAfted thumbnail
~AdamAfted 01.11.2017, 00:40

cialis bestellen germany

http://canadianiucialis.com/ - cialis cheap

buy cialis

cialis ohne rx uber nacht

~KarolinaAfted thumbnail
~KarolinaAfted 30.10.2017, 17:31

brand cialis 20mg from canada

http://orderdascialis.com/ - cialis cheap

cheap cialis

can a woman use a mans cialis

~Byronjep thumbnail
~Byronjep 29.05.2017, 15:17

intrauterine life hypotonus hypoxanthinosine paxil gastrorrhaphy cubeb Calabar bean

~xiaojun thumbnail
~xiaojun thumbnail
Pogotowie Dziennikarskie

Rozprawy sądowe

CMWP SDP interweniuje

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP jest zaniepokojone prywatnym aktem oskarżenia spółki Qumak przeciwko red. Jarosławowi Jakimczykowi.

Dlaczego skazano dziennikarza

Poniżej przedstawiamy pełny wyrok wraz z usazadnieniem dotyczącym głośnej prowokacji dziennikarskiej Endy'ego Gęsiny Torresa.